Jaké jsou následky inflace?

Málokdo si ještě 3 roky nazpátek troufl odhadovat, že bude v ČR inflace na tak vysoké úrovni, jako je právě dnes. Žili jsme v době blahobytu. Ekonomika "šlapala", HDP rostl a my jsme žili v nekonečném optimismu, že tahle jízda směrem vzhůru bude trvat už navěky. Jenže pak přišlo první vystřízlivění.


Odstartoval to virus

Pandemie koronaviru a s ní spojená regulační opatření. Podniky a domácnosti už si nebyly tak jisté, že ekonomická situace je natolik neochvějná. Ostatně ji pomalu ze dne na den ochromil virus, který vzešel z místa na druhé straně zeměkoule. V myslích majitelů firem i běžných spotřebitelů se rodila skepse. Možná jsme na horské dráze jeli vzhůru příliš dlouho a teď je čas na sešup dolů.

Po 2 letech covidu se příznaky rostoucí inflace začaly projevovat na počátku roku 2022. Ale poslední kapkou k prudké eskalaci inflace byl až válečný konflikt na Ukrajině. V ohrožení totiž rázem byly dodávky ropy a zemního plynu pro celou Evropu. Inflace v ten moment začala, jak se říká, pádit nahoru. A důsledkem pádivé inflace je největší zdražování za posledních 30 let.


Následky inflace

Růst cenové hladiny se odrazil nejdříve v cenách energií a pohonných hmot. A hned poté následovaly další, pro základní fungování obyvatel důležité, služby a statky. Zdražování bydlení bychom označili za nejzávažnější. Střecha nad hlavou je totiž tou nejdůležitější potřebou, kterou pro sebe člověk musí zajistit. Nájemní bydlení se zvedlo v průměru o 15 % a lidé s hypotékami, kteří nemají zafixovanou úrokovou sazbu na x let dopředu, jsou na tom ještě hůře. ČNB zvedá úrokové sazby, aby motivovala obyvatele držet peníze u sebe. Nicméně nevyhnutelným důsledkem je i zvýšení splátek lidí, kteří aktuálně splácí hypotéku. Tím se jim také významně zvyšují náklady na bydlení.

Dalším důležitým statkem, pro který musí lidé sáhnout do peněženek hlouběji, jsou základní potraviny. Prodejci v cenách potravin reflektují zvýšení cen energií a dodávek svých subdodavatelů. Zatím nestoupají ceny všech potravin plošně. Některé zdražují a některé si svou cenu zatím drží. Ale v průměru ceny vystoupají minimálně o 20 %.

Prognóza se zdražováním není zrovna růžová. Podle ekonomů bude zdražování do konce roku 2022 stále pokračovat. Nemělo by se ale jednat o tak razantní růst cen, který jsme zaznamenali v první půlce roku. Inflace však zřejmě zůstane na dvouciferné hodnotě ještě příští 2 roky.

Co s tím?

Jednoduchá odpověď bohužel neexistuje. My doporučujeme peníze zkrátka držet. Omezit spotřebu skutečně jen na ty nejdůležitější výdaje. Zdržet se velkých finančních rozhodnutí a skutečně peníze shromažďovat na horší časy. Ideálním tahem by také bylo vložit část peněz do finančních nástrojů, které dopady pádivé inflace alespoň trochu zmírní.